Riječke osnovne škole ususret Europskoj prijestolnici kulture 2020.
Autor: Patrik Fabijanić, 23. 5. 2014.

PROJEKT:Sakralni dragulj sa Škurinja

OPIS PROJEKTA:

Škurinje su rubna  gradska četvrt grada Rijeke poznata po mnogobrojnim trgovačkim centrima. Želite li kupiti komad odjeće ili namještaja , hranu ili auto odmah ćete se sjetiti Škurinja.

Međutim, između sivila betona i novih arhitektonskih zdanja smjestio se pravi sakralni dragulj iz 15. st. Malena crkva svete Marije od Milosti već stoljećima odolijeva vremenu i urbanističkim promjenama. Skrivena među novim zgradama, svakodnevno, sramežljivo zvonjavom u podne  poziva stanovnike naselja na molitvu. Sastavni je dio Župe svetog Ivana Krstitelja koja ima dvije crkve,tzv. novu i staru.

„Stara“crkvica svete Marije od Milosti najstariji je objekt na ovom dijelu grada. Izgrađena je u 15. st i objekt je vrijedan divljenja i proučavanja. Nalazi se u neposrednoj blizini naše škole pa smo u okviru ovog projekta odlučili istražiti njenu povijest, legendu, unutrašnjost i vrijednu sliku kao i mnoge druge zanimljive detalje.

CRKVA SV.MARIJE OD MILOSTI-zaštićeni kulturni spomenik RH

Crkva svete Marije od Milosti datira iz 15.st.Posebno je značajan reljef Marije s djetetom Isusom na glavnom oltaru,autora Rosellinia iz 1493.godine.

Sama crkva je od velikog kulturnog i povijesnog značaja što je prepoznalo i samo Ministarstvo kulture RH ,dodijelivši joj 2008. godine,status zaštićenog kulturnog spomenika Republike Hrvatske.

Projekt OŠ Ivana Zajca, osmislila je  knjižničarka  Koraljka Mahulja-Pejčić, a  realiziran je u travnju i svibnju ove godine.

Cilj projekta je  upoznavanje učenika s iznimnim sakralnim spomenikom crkvicom sv. Marije od Milosti, sagrađenom u 15. stoljeću, najstarijim objektom škurinjskog kraja te zaštićenim kulturnim spomenikom Republike Hrvatske.

U projektu su sudjelovali svi učenici škole, vjeroučitelj, učiteljice razredne nastave, profesori informatike, likovne i tehničke kulture te hrvatskog jezika. Projekt je započeo posjetom crkvi svih učenika škole. Knjižničarka je u crkvi održala niz predavanja vezanih za crkvu, povijest, legendu i kulturno -povijesnu vrijednost objekta. Učenici su po povratku u učionice iskazali svoje zanimanje i afinitete te s puno motivacije i kreativnosti izradili zanimljive likovne i literarne radove, makete i video uradak koji prati cijeli projekt.

Projekt je na kraju predstavljen izložbom likovnih i literarnih radova, fotografija, maketa te izložbom povijesnih dokumenata i legendi te predstavljanjem video materijala.