NOĆ KNJIGE 2015. (23.4.2015.)
Autor: Patrik Fabijanić, 24. 4. 2015.

23. travnja obilježava se Svjetski dan knjige i autorskih prava, a 22. travnja obilježava se  Dan hrvatske knjige u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio Juditu.

Ovogodišnju Noć knjige organizirali smo u OŠ Ivana Zajca tijekom jutarnjih sati u okviru programa matineje. Program se odvijao u školskom parku, a osmislile su ga Koraljka Mahulja-Pejčić, knjižničarka i Slavica Sučić, prof. hrvatskoga jezika. Sudjelovali su učenici od 1.-8. razreda, njih stotinjak.

Naša Noć knjige bila je inspirirana  poznatom dječjom pričom „Drvo ima srce“, a osim druženja s knjigom povezali smo se i s danom posvećenim našoj planeti i očuvanju prirode.

“Drvo ima srce” Shela Silversteina dirljiva je priča o bezuvjetnoj ljubavi stabla prema dječaku koja osvaja dječja srca. Priča je to o prijateljstvu, odrastanju, promjenama, davanju i uzimanju.

Opis  događanja:

1.dio:

– učenici  osmih razreda čitali su  priču svim sudionicima (poticanje ranog čitanja i čitanja naglas)

– učenici petih razreda, uoči Noći knjige, na kreativnim radionicama dramatizirali su priču i izrađivali  kostime (isti učenici izveli su igrokaz)

– učenici od 1.-8. razreda izrezali su  srca od papira u boji te na njih napisali  poruke o prijateljstvu, odrastanju, ljubavi i čuvanju prirode

– svi učenici prikvačili su  srca na drva u školskom parku pa je svako drvo dobilo svoje srce s porukom

-učenici šestih razreda čitali su nekoliko pjesama o prirodi i proljeću

2.dio:

ZELENA PRIČAONICA

– učenici su razgovarali  o drveću, prirodi te zaštiti i očuvanju zelenih površina

– na kraju Noći knjige učenici su posadili drvo  crvenog javora u školskom parku na koje su postavili veliko srce s eko porukama

Cijeli program bio je popraćen glazbom, a učenici su uživali u „nastavi“ u parku te svoje dojmove napisali na velika srca .

„Noć knjige  obilježili smo na najljepši mogući način. Izradili smo predivna srca s ekološkim i prijateljskim porukama . Gledali smo igrokaz i posadili prekrasno crveno stablo u vrtu. Bilo je jako lijepo,zabavno  i poučno. Družili smo se i uživali u Noći knjige u našem školskom parku“

Učenici 8.b razreda