Ekološki kviz „Lijepa naša“
Autor: Patrik Fabijanić, 30. 4. 2015.

Ekološki kviz „Lijepa naša“ svake godine okuplja predstavnike Eko-škola Republike Hrvatske kako bi pokazali svoje znanje iz školskih predmeta koji obrađuju teme povezane s ekologijom. Osim gradiva iz pojedinih predmeta ovo natjecanje uključuje i prezentaciju praktičnog rada pod motom „Istražili smo – uradili smo – predlažemo“. Svaku školu predstavljaju četiri učenika, po jedan učenik od 5. do 8. razreda.

Našu školu ove godine predstavljali su Darijan Jelušić iz 8. razreda, Kristina Dunđer iz 7. razreda, Andre Poščić iz 6. razreda i ja kao predstavnih petih razreda. Mentorica naše ekipe bila je učiteljica Iva Frlan Marčelja koja nas je zajedno s učiteljem Dražen Vrbešićem i učiteljicom Marinom Podpečan Brajković vodila kroz projekt izrade školskog vrta kao i pripremu PowerPoint prezentacije „Zdrava hrana iz školskog vrta“ kojom smo predstavili naš projekt na natjecanju.

U Zagreb smo krenuli u petak 17. travnja. Smjestili smo se u Hotelu „I“ u blizini „Arena“ centra. Sutradan ujutro smo imali pismeni dio ispita, a poslijepodne grupnu usmenu prezentaciju pred komisijom. U nedjelju ujutro je bilo svečano proglašenje pobjednika. Mi smo u konkurenciji od 45 natjecateljskih ekipa zauzeli 13. mjesto.

Osim natjecanja, bila je to prilika za upoznavanje i druženje učenika i nastavnika iz različitih krajeva naše domovine. U slobodno vrijeme smo zajedno prošetali po Zagrebu. Jako sam sretna što sam imala priliku sudjelovati na ovom kvizu i sprijateljiti s dvije učenice iz OŠ Kostrena.

Ekološki kviz „Lijepa naša“ predstavlja važan doprinos promicanju ekologije.

Una Majanović, 5.a razred