preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ivana Zajca Rijeka

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Katalog knjižnice

Dom mladih

 

eTwinning school

e-Dnevnik

Instagram

@osivanazajca

Brojač posjeta
Ispis statistike od 26. 5. 2013.

Ukupno: 1227159
Ovaj mjesec: 2709
Ovaj tjedan: 892
Danas: 164
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
DAN RUŽIČASTIH MAJICA U OSNOVNOJ ŠKOLI IVANA ZAJCA,RIJEKA (24.2.2016.)
Autor: Patrik Fabijanić, 24. 2. 2016.

U Hrvatskoj se, treću godinu za redom, posljednje srijede u veljači, obilježava Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day). Ideja o obilježavanju tog dana pojavila se 2007. godine u Kanadi, u cilju povećanja svijesti građana o problemu vršnjačkog nasilja.

Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegovi školski kolege također su odjenuli ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je poprimila globalni karakter.


Osnovna škola Ivana Zajca prvi se put ove godine uključila u  ovaj hvale vrijedan projekt. Škola je od ranog  jutra obojana ružičastim bojama. Ružičasti su školski hodnici, panoi, razredi, sportska dvorana te naravno, učenici i učitelji. Djevojčice i dječaci u ružičastim majicama šeću hodnicima te simbolično promiču poruku nenasilja.

Projekt u školi obuhvaća niz aktivnosti koje  se u razrednim odjelima provode  tijekom cijelog tjedna. Voditeljica cijelog projekta je pedagoginja Barbara Skočilić u suradnji s učiteljicama razredne nastave i profesorom TZK. Glas protiv vršnjačkog nasilja te promicanje tolerancije i prijateljstva osnovni je moto cijelog događanja.

Na satovima razrednog odjela ,u  svim višim razredima, održane su pedagoške radionice pod zajedničkim nazivom „STOP vršnjačkom nasilju, a na satovima Hrvatskog jezika učenici su pisali literarne radove o vršnjačkom nasilju. Učiteljice  od 1.-4. razreda provele su razne aktivnosti vezane za promicanje tolerancije i nenasilja koje uključuju crtanje likovnih radova, pisanje poruka i rečenica na temu nenasilja, izradu stripova te rasprave, razgovor i debatu.

Mlađa i starija likovna grupa  uredile su školske hodnike i panoe  te nas  svojim likovnim radovima i porukama upozoravanju na opasnost od nasilja i pozivaju na nenasilje.

 Završnica aktivnosti održala se u sportskoj dvorani. Vrijedne ruke naših učenica i učenika izradile  su,  preko pola sportske dvorane, veliku ružičastu majicu i ispisale poruku  STOP NASILJU. Učenici i učitelji škole fotografirali su se uz majicu te poruku prenijeli svoj djeci, roditeljima i javnosti.

Cilj projekta je  doprijeti do svakog učenika  te ga poučiti kako nasilje nije rješenje problema i način komunikacije. Nenasilno ponašanje  uz poštivanje različitosti i osobnosti pozitivna je poruka koju su naši učenici, tijekom današnjeg dana, prenijeli jedni drugima. Zagrljaj  i stisak ruke za kraj simbol su  „dobro odrađenog posla“.

VRŠNJAČKO NASILJE

Budući nemam nikakav primjer vršnjačkog ili bilo kakvog nasilja, odlučila sam napisati nešto o njegovom zaustavljanju. Danas je 24. dan mjeseca veljače, to jest, dan kada se obilježava Dan ružičastih majica. Ovaj dan postoji da bi se zaustavilo vršnjačko nasilje, a započeo je kada je jedan dječak došao u školu u ružičastoj majici za podršku bolesnoj majci. Zbog te majice svi su mu se rugali. Kada su saznali razlog zbog kojeg ju je nosio , ružičaste majice su se masovno počele nositi zadnje srijede u veljači. Nasilje se danas sprječava na razne načine, no dolaze i nove vrste nasilja, kao najmodernije javlja se internetsko nasilje. Neki ga ne smatraju toliko važnim jer nije fizičko, no navodi mnoge ljude na samoubojstvo. Zato, obucimo ružičaste majice i recimo: “STOP nasilju.“

ELLA ŠVALJEK, 6.b

Vršnjačko nasilje je vrsta nasilja koje se najčešće provodi između osnovnoškolske djece sličnih godina. Sve najčešće počinje s nekoliko riječi uvrede, iz šale, ili nekog ozbiljnijeg razloga. U takvim situacijama, sudionici često „naprave od muhe slona“ i tada sve započinje. Još nekoliko grubljih riječi, psovki i gotovo je. Sudionici započnu s naguravanjem, a završe s ozljedama, modricama i u suzama. Te nasilnike najčešće bodre povici i pljeskanje “gledatelja“ te rade još veće gluposti. Kako bi se to izbjeglo, već nekoliko godina se na današnji dan oblače roza majice i neustrašivo pokazuju, i dečki i cure. Zato, obucimo svi ružičaste majice i recimo „STOP NASILJU!“

LAURA VIDOVIĆ, 6.b

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju