NOĆ KNJIGE 2016.
Autor: Patrik Fabijanić, 28. 4. 2016.

PUTOVANJE KROZ RIJEČKE PRIČE

U petak,22. travnja, u OŠ Ivana Zajca, obilježili smo Noć knjige, manifestaciju kojom četvrtu godinu zaredom dajemo poticaj kulturi čitanja, potičemo razgovor o literaturi, književnosti i svemu onome što knjiga predstavlja ili treba predstavljati u suvremenom društvu. Ovogodišnja manifestacija u znaku je obilježavanja dviju velikih obljetnica u svjetskoj književnosti: 400 godina od smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa, kao i 100. godišnjici od prvog objavljivanja Priča iz davnine Ivane Brlić-Mažuranić.

Noć knjige 2016. održala se u petak, 22. travnja, dan uoči Svjetskog dana knjige i autorskih prava, a na Dan hrvatske knjige. Program smo organizirali u jutarnjim satima kao matineju, primjereno osnovnoškolskom uzrastu, pod nazivom Putovanje kroz riječke priče (reading spot).

Učenici viših razreda čitali su slikovnice Velida Đekića: Crni moro, Mala papalina, Nepresušan vrč,Trsatski zmaj i Povratak trsatskog zmaja učenicima razredne nastave. Na pet lokacija u školi  napravili smo tzv. kutke za čitanje (reading spot) u kojima su učenici slušali priče te se rotirati svakih pola sata. Kada su obišli  kutke i poslušali priče iz riječke povijesti, vratili su se u učionice i napravili ilustracije vezane uz priče. Povezivanjem učeničkih ilustracija u cjelinu priredili smo izložbu s naglaskom na naš grad Rijeku i njezine zanimljivosti, simbole i legende.

Čitalo se u školskoj knjižnici,učionicama vjeronauka i produženog boravka, sportskoj dvorani i „bazenu“. Bilo je jako zanimljivo i živo, a učenici su pažljivo slušali priče i upoznali nove likove poput crnog mora,male papaline ili trsatskog zmaja. Prošetali smo Rijekom te njezinim zanimljivostima, simbolima i legendama.

U programu je sudjelovalo 175 učenika i 20 učitelja.