DAN RUŽIČASTIH MAJICA U OSNOVNOJ ŠKOLI IVANA ZAJCA U RIJECI (22.2.2017.)
Autor: Patrik Fabijanić, 22. 2. 2017.

U svjetsku akciju obilježavanja Dana ružičastih majica, koja se obilježava zadnju srijedu u veljači, uključili smo se drugu godinu za redom. Ovogodišnja kampanja je dobila posebnu važnost jer je Hrvatski sabor proglasio Dan ružičastih majica Nacionalnim danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Potaknuti prošlogodišnjim uspjehom, kada smo osvojili  nagradu za najljepšu  grupnu fotografiju koja promiče nenasilje, ove godine smo svi odjenuli ružičaste majice i osmislili razne aktivnosti u koje su bili uključeni svi učenici i učitelji. Kampanja ima cilj  promicanja nenasilja među vršnjacima pa je i moto cijele akcije: STOP NASILJU MEĐU DJECOM!

Učenici su već u 8 sati ujutro  došli odjeveni u ružičaste majice te vlastitim primjerom uljudnog ponašanja i simbolom ružičaste boje pronijeli duž školskih hodnika kako su za toleranciju i prijateljstvo, a protiv nasilja.

Program je uključivao niz aktivnosti koje su se provodile tijekom cijelog tjedna, a sve uključuju prevenciju vršnjačkog nasilja.

Marljive ruke mlađe i starije likovne grupe ukrašavale su panoe u školi, a centralni pano je postao kolaž  kreativnih uradaka s ispisanim pozitivnim porukama i vrijednostima i literarnim radovima.Učitelji su se uključili kupovinom ružičastih  majica  Centra za edukaciju i prevenciju nasilja te svojim primjerom podržali hvale vrijednu akciju.

U razrednoj nastavi  održano je niz aktivnosti koje uključuju izradu edukativnih plakata, rad na tekstovima koji promiču toleranciju i poštivanje različitosti te radionice i rasprave u svrhu sprječavanja nasilja među djecom. U generaciji 4.,5.,i 6-tih razreda djelatnici  PU PGŽ održali su predavanja na temu Prevencija vršnjačkog nasilja, a sve je završni dan  popraćeno veselim i pjevnim mjuziklom  „Festival životinjskog carstva“ koji promiče poštenje, iskrenost  i marljivost.

Sedmi razredi debatirali su na temu : „Treba li zabraniti društvene mreže maloljetnicima zbog cyber nasilja?“ Nakon žustre debate, učenici su došli do spoznaje kako je internet opasna stvar ako se s njime neodgovorno rukuje, ali edukacijom i pametnim ponašanjem u virtualnom svijetu i oni mogu biti dio njega.

Završnica svih tjednih aktivnosti zabilježena je zajedničkom „ružičastom“ fotografijom u holu škole na kojoj svi učenici i učitelji  zajednički  poručuju: STOP NASILJU!!!