PROJEKT „ŠKOLE ZA AFRIKU“ - VOLONTIRANJE U ZANZIBARU (18.5.2017.)
Autor: Patrik Fabijanić, 19. 5. 2017.

U okviru Projekta „Škole za Afriku“ koji se u OŠ Ivana Zajca provodi već deset godina, studentice 5. godine Studija dentalne medicine iz Rijeke, Dora Mahulja i Andrea Lukežić, održale su prezentaciju za učenike od 1.-8. razreda na temu „Volontiranje u Zanzibaru“. Studentice su se priključile europskom projektu studenata stomatologije koji potiče volontiranje te dvadesetak dana provele u Africi, u Zanzibaru. Tamo su volontirale u SOS dječjem selu.

Cilj projekta je pomoći siromašnoj i ostavljenoj djeci koja žive u SOS selu te ih educirati o oralnoj higijeni. Prije polaska u Afriku, donacijama u Hrvatskoj, prikupile su četkice i paste za zube te je svako dijete u SOS selu dobilo svoj higijenski pribor. Održale su niz radionica o oralnoj higijeni u selu, privatnim i javnim školama te naučile male Afrikance kako je važno voditi brigu o zubima. Iako u javnim školama nema vode i struje, djeca su oduševljeno  reagirala na nove četkice i brzo naučila kako pravilno prati zube.Osim rada u selu, volontirale su i u mjesnoj bolnici te svim ljudima pružile stomatološke usluge kojih inače tamo gotovo i nema.

Iako su se susrele s a siromaštvom i raznim teškim životnim situacijama u kojima tamo žive djece, vratile su se prepune dojmova koje su rado podijelile s nama. Nezaboravno životno iskustvo prezentirale  su našim učenicima uz puno slika i video materijala koje su snimile. Oni su puno naučili o volontiranju, nesebičnom pomaganju i životu u Africi te sami kažu kako ih je cijela prezentacija jako dojmila i potaknula na razmišljanje.

Dora i Andrea, na kraju našeg druženja ,održale su i radionicu oralne higijene pa su učenici još jednom ponovili kako pravilno četkati zube da bi bili zdravi i jaki.