TERENSKA NASTAVA DRUGIH RAZREDA
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 4. 6. 2018.

U ponedjeljak 28. svibnja 2018. učenici 2.a i 2.b razreda u pratnji svojih učiteljica posjetili su Mošćenice, Opatiju i Kastav.

Vedrog raspoloženja i spremnih sendviča, zaputili smo se u srednjovjekovni gradić Mošćenice. Nakon vožnje kroz zapadni dio Rijeke, Opatiju, Ičiće, Iku, Lovran i Medveju, izbjegli smo uspon po 753 stube iz Mošćeničke Drage te autobusom stigli do gradića na 173m visokoj stijeni. Pred gradskim vratima dočekao nas je srdačni gospodin Dušan Rubinić koji nas je poveo u obilazak starog grada. Učenici su vidjeli Mošćenički toš, mlin za masline i poslušali priču o njegovoj petsto godina staroj tradiciji. Kamene kuće i uske kale odale su nam duh nekih prošlih vremena, a pogled s vidikovca na cijeli Kvarnerski zaljev nas je oduševio. Razgledali smo etnografsku zbirku gdje smo preko brojnih tradicionalnih nošnji, alata, ukrasa i predmeta zamislili živote naših predaka. Pod dojmom grada u kojem tako lako oživljavaju srednjovjekovne priče, napravili smo kratki predah pa se zaputili prema kraljici turizma, Opatiji.

U Opatiji smo uživali u toplom proljetnom danu i blizini mora šećući dijelom poznate šetnice Lungomare. Pritom smo pozdravili elegantnu skulpturu Djevojke s galebom i simpatičnu skulpturu Barkajola te naučili o počecima gradnje hotela i razvoja grada s najduljom tradicijom turizma u Hrvatskoj. Hladovina parka Angioline bila je savršeno mjesto za predah, a tamo smo saznali i koje zanimljive biljne vrste svojom ljepotom i opojnim mirisima privlače brojne posjetitelje. Nakon osvježenja sladoledom, zaputili smo se prema trećoj destinaciji, Kastvu, gdje su učenici postali pravi istraživači!

Obilazak Kastva bio je osmišljen kao edukativna radionica ˝Najdi zlatnega petešića˝, u kojoj smo povijest te kulturnu i spomeničku baštinu Kastva  upoznali na zabavan i zanimljiv način. Učenici su u manjim grupama, uz pomoć karte s glavnim znamenitostima i spomenicima, skupljali skrivene papiriće na različitim lokacijama u centru Kastva te odgovarali na pitanja vezana uz samu lokaciju, odnosno kulturno-povijesni spomenik. Svaki pronađeni papirić vodio ih je do nove lokacije, a uz pažljivo proučavanje i timski rad te mnoštvo smijeha i zabave, naposljetku su došli i do cilja igre, skrivenog zlatnog pjetlića, simbola grada Kastva. Svaki tim vrijednih istraživača dobio je zasluženu zlatnu medalju s motivom petešića!

Osim nagrade, kući smo ponijeli puno dojmova, osmijehe i lijepe uspomene.