SUDJELOVANJE NA COMENIUS AKTIVNOSTI STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Autor: Patrik Fabijanić, 22. 9. 2013.

Program za cjeloživotno učenje               Agencija za mobilnost i programe Europske unije

Profesor informatike Patrik Fabijanić sudjelovao je na Comenius aktivnosti Stručnog usavršavanja iz područja primjene modernih tehnologija i igara u podučavanju pod nazivom “EU-MAGIC Effective Use of Modern Technology And Games In Classrooms (a pedagogic course for all teachers) koje se održalo u Istanbulu od 2.rujna 2013. do 8. rujna 2013.

Stručno usavršavanje na engleskom jeziku organizirali su i vodili prof. dr. Jarmila Novotna, Charles University u Pragu, Faculty of Education i profesor Ersin Özseven iz škole Kirsehir Anatolian Teacher Training High School.

Seminar je bio organiziran u obliku predavanja i radionica. Profesorica Jarmila Novotna održala je predavanje na temu „Komunikacija u razredu“ s naglaskom na komunikaciju na relaciji učitelj - učenik te učenik – učenik.

Kroz primjere kreiranja „dobrih“ pitanja i motivacijskih igara u nastavi, sudionici su i sami u obliku radionica sastavili nekoliko konkretnih primjera iz različitih nastavnih predmeta.

Profesor Ersin Özseven demonstrirao je sudionicima korištenje edukativnog softvera ActivInspire koji je namijenjen izradi materijala za učenje. Kroz razne primjere pokazao je mogućnosti navedenog programa (izrada kviza, pogađanje riječi, prepoznavanje rukopisa, razni alati – magična tinta, izrada labirinta, magična kutija). Sudionici su kroz vježbu isprobali mogućnosti programa i kreirali vlastite materijale.

Na stručnom usavršavanju sudjelovalo je sveukupno 24 predstavnika iz 7 različitih europskih zemalja: Grčke, Italije, Portugala, Poljske, Finske, Rumunjske i Hrvatske. Troje sudionika iz Hrvatske pripremilo je prezentaciju o svojoj zemlji koju su predstavili ostalim sudionicima.

Osim predavanja i radionica sudionici i učitelji posjetili su glavne povijesne znamenitosti Istanbula kako bi bolje upoznali povijest i kulturu zemlje domaćina.

Aktivnost je bila financirana u okviru Programa za cjeloživotno učenje od strane Europske unije preko Agencije za mobilnost i programe EU. Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) javna je ustanova koja se bavi mobilnošću, promocijom i provedbom programa Europske unije koji se tiču obrazovanja i mladih, a između ostalog provodi i Program za cjeloživotno učenje čega je dio i ova Comenius aktivnost Stručnog usavršavanja.

Neki od glavnih ciljeva Comenius programa jesu poboljšanje kvalitete i povećanja broja mobilnosti učenika, nastavnika i nenastavnog osoblja u Europi, učenje stranih jezika, ostvarivanje suradnje s drugim europskim školama, poticanje razvoja inovativnih sadržaja, usluga, pedagoških metoda i pristupa za cjeloživotno učenje baziranim na informacijsko-komunikacijskim tehnologijama. Sudjelovanjem u Comenius aktivnostima potiče se poboljšanje kvalitete obrazovanja nastavnika, uvodi se europska dimenzija u obrazovanje nastavnika te time i sama škola aktivno sudjeluje u europskom društvu.

Više informacija o Programu za cjeloživotno učenje kao i samoj Comenius aktivnosti Stručnog usavršavanja može se naći na web stranicama Agencije za mobilnost i programe Europske unije http://www.mobilnost.hr.