Osnovna škola Ivana Zajca Rijeka

Dom mladih

eTwinning school

@osivanazajca

Ispis statistike od 26. 5. 2013.

Školska knjižnica OŠ Ivana Zajca

Rijeka

„ Knjige su naše najtiše i najvjernije prijateljice, najlakše je doći do njih, daju najmudrije savjete i najstrpljivije su učiteljice.“

Charles W. Eliot

Rad školske knjižnice OŠ Ivana Zajca u uvjetima pandemije COVID-19

(od rujna 2020.)

Rad školske knjižnice odvija se u skladu s mjerama suzbijanja epidemije bolesti COVID-19, a usluge školske knjižnice korisnicima su dostupne prema ograničenom načinu rada. Sve se mjere i upute redovito objavljuju i osuvremenjuju na školskim mrežnim stranicama. Korisnici su dužni pridržavati se svih objavljenih aktualnih mjera prema sljedećem

PROTOKOLU ZA KORISNIKE

1. Broj korisnika koji istodobno mogu boraviti u prostorijama knjižnice i čitaonice je ograničen. Podatak o broju korisnika koji istodobno mogu boraviti nalazi se na vratima knjižnice i čitaonice.

2. Prije ulaska u prostorije knjižnice obvezno je staviti zaštitnu masku i ispravno ju nositi.

3. Nakon ulaska u knjižnicu korisnici moraju obvezatno dezinficirati ruke.

4. Obvezatno je pridržavanje propisanog razmaka od najmanje 1,5 metra između pojedinih osoba u knjižnici i čitaonici.

5. Tijekom razgovora obvezatno je zaštitnu masku imati preko nosa i usta te zadržati udaljenost od najmanje 1,5 metara.

6. Obvezatna je karantena vraćene građe u trajanju od 24 do 72 sata, što može utjecati na dostupnost građe za posudbu.

7. U čitaonici je dopušteno korištenje samo radnih stolova uz koje je postavljen stolac. Nije dopušteno premještanje stolova i stolaca. Nije dopušteno približavanje drugim osobama na udaljenost manju od 1,5 metara.

8. U slučaju da se korisnik ne pridržava propisanih mjera i nakon što je upozoren, bit će mu onemogućeno služiti se uslugama školske knjižnice, o čemu će biti obaviješten razrednik.

Pretraživanje knjiga

Katalog školske knjižnice dostupan je na mrežnoj stranici škole i u potpunosti je funkcionalan. Knjige možete pretraživati i pregledavati. Za većinu knjiga u katalogu postoji opis i fotografija korica.

smiley
Svaki učenik  škole je  član školske knjižnice.

• Učenici mogu posuđivati knjige tijekom cijele nastavne godine - od početka rujna do kraja svibnja.
  • Odjednom se mogu posuditi najviše dvije knjige ( jedna lektirna i jedna po izboru)

Članovi školske knjižnice mogu:
- posuđivati knjige
- u čitaonici čitati časopise
- u čitaonici čitati knjige i slikovnice
- služiti se referentnom zbirkom
- pratiti izložbe
- sudjelovati u književnim susretima
- napisati školsku zadaću
- učiti za nastavu
- napisati referat

-koristiti računalo

Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego se odluče na posudbu.

AKTIVNOSTI  U KNJIŽNICI

Priređuju se izložbe knjiga i slikovnica, književni susreti,radionice, satovi lektire i medijske kulture, prezentacije, natjecanja, kvizovi …

ŠTO JE REFERENTNA ZBIRKA ?

U knjižnici se nalaze rječnici, leksikoni, atlasi, pravopisi, enciklopedije i drugi različiti priručnici koji se ne čitaju od stranice do stranice već samo  njihovi određeni dijelovi.

Knjižnica obično posjeduje samo jedan primjerak takve knjige te se njime učenik može služiti u čitaonici.

RASPORED KNJIGA NA POLICAMA

• oznaka M –književnost za najmlađe
  • oznaka D – dječja književnost
  • oznaka  O – književnost za mladež
  • oznaka N - narodna književnosti
  • oznaka I - igrokazi
  • ostale knjige - oznake  0 do 9 ( prema području)

Učenici mogu slobodno prolistati knjigu prije nego se odluče posuditi je.

POSUDBA

Učenik se, nakon što izabere knjigu, treba  javiti knjižničarki kako bi ona evidentirala  datum posudbe i broj knjige. Knjigu treba vratiti najkasnije za mjesec dana neoštećenu.

IZGUBLJENA ILI OŠTEĆENA KNJIGA

Umjesto izgubljene knjige treba kupiti novu, o čemu se treba dogovoriti s knjižničarkom.

Školska knjižničarka: Koraljka Mahulja-Pejčić, prof. hrvatskoga jezika i dipl. knjižničarka