IZVJEŠĆE O EKSKURZIJI
Autor: Patrik Fabijanić, 6. 10. 2014.

Dana 24. 09. 2014. učenici osmih razreda Osnovne škole Ivana Zajca krenuli su na ekskurziju u istočnu Slavoniju. Do naše prve destinacije, Kopačkog rita, stigli smo oko 13 sati.

Uz pomoć našeg vodiča saznali smo nekoliko pojedinosti o ovom Parku prirode. Životinje koje smo vidjeli bile su nam fascinantne, ali zbog visokog vodostaja i nedavnih poplava, nismo uspjeli vidjeti one  po kojima je Kopački rit najviše poznat. Druga destinacija koju smo posjetili bio je Osijek. Obišli smo Tvrđu i stari dio grada te smo posjetili i veličanstvenu Osječku konkatedralu. Nakon posjeta ovom gradu, došli smo u Vinkovce i smjestili se u hotelu Slavonija. Te večeri, imali smo organiziranu zabavu u diskoteci.

Sljedećeg jutra, krenuli smo u Vukovar. Tu smo posjetili gradsku bolnicu koja je bila bombardirana za vrijeme Domovinskog rata i saznali nešto više o teškom životu u Vukovaru u tom razdoblju. Priča o ranjenicima i o hrabroj doktorici Vesni Bosanac sve nas je ganula. Još su i danas po cijelom gradu vidljiva mjesta razaranja. Obišli smo i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Posebna priča je Ovčara koja nas je sve potakla na suze. To je bila posljednja stanica mnogih hrabrih ljudi ovoga grada, a između ostalog i Siniše Glavaševića, hrabrog novinara i izvjestitelja koji je svojim pričama ulijevao hrabrost mnogim stanovnicima naše države. U Memorijalnom se centru prikazuju imena svih nestalih i poginulih ljudi. Ispred centra nalazi se spomenik koji označava točno mjesto stradavanja. Pri povratku došli smo do vodotornja, simbola stradanja i otpora grada Vukovara. U poslijepodnevnim satima razgledali smo grad Vinkovce. U Vinkovcima nismo puno toga vidjeli jer nas je u tome omela kiša.

Zadnjeg dana naše ekskurzije zaustavili smo se i u Đakovu. Đakovo je između ostaloga poznato po ergeli prekrasnih lipicanera. Ove plemenite životinje ostavile su na sve nas dubok dojam. Nekoliko njih smo smjeli dotaknuti, ali nažalost nije nam bilo dopušteno jahati ih. Vodič nam je u kratkim crtama objasnio nešto o njihovom porijeklu i o radu ergele. Kasnije smo se zaputili u centar grada gdje smo razgledali Đakovačku katedralu, jednu od najvećih i najljepših hrvatskih katedrala. Nakon obilaženja katedrale i obilnog ručka u Đakovu otišli smo prema Slavonskom Brodu. Prošetali smo centrom grada i na razne načine upotpunili preostalo slobodno vrijeme. Oko 16 sati krenuli smo natrag u Rijeku.

Stigli smo u Rijeku oko 20 sati. Bili smo umorni, ali ipak zadovoljni viđenim i doživljenim. Ovo putovanje nitko od nas neće zaboraviti.

Matea Krečak, 8.a