TERENSKA NASTAVA SEDMIH RAZREDA
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 20. 6. 2023.

U srijedu, 14. lipnja 2023. godine u 9 sati uputili smo se na terensku nastavu. Prethodno odabrana destinacija iste bila je Kuterevo, Otočac i Smiljan. Terenskoj nastavi prisustvovalo je 47 učenika sedmih razreda i četvero učitelja pratitelja, razrednica 7.a razreda, Danijela Tatalović, razrednica 7.b razreda Marijeta Sikavica te učiteljica Iva Frlan Marčelja i učitelj Neven Fabijanić. Oko 11.20 sati stigli smo u Kuterevo te smo se uz stručno vodstvo zaputili prema Utočištu za medvjede. Stručni lokalni vodič objasnio nam je kako je cilj utočišta zbrinuti medvjede te zaštititi njihova prirodna staništa. Razlozi za zbrinjavanje malih medvjeda su ili to što ih napuste majke dok se još nisu u stanju brinuti sami za sebe ili se previše zbliže s ljudima te postanu nesposobni za život u divljini. Tako smo na samome početku posjetili male medvjede, a zatim i one velike, koji se nalaze na drugoj strani Utočišta. U 12.40 sati uputili smo se prema Otočcu gdje nas je dočekala lokalna stručna vodičkinja koji nas je u samome centru grada upoznala s poviješću i znamenitostima grada Otočca. Otočac je u mnogim segmentima bio neizostavni dio hrvatske povijesti – prva knjiga u Hrvatskoj je tiskana u obližnjem naselju Kosinj, drugo kazalište u Hrvatskoj je sagrađeno u Otočcu. Zatim  smo se, zajedno sa stručnim vodstvom, autobusom uputili prema Vrilu Gacke, Majerovu vrilu i starim mlinicama. Imali smo priliku i izbliza doživjeti rijeku Gacku u punom sjaju, premošćenu starim mostovima. Ovdje smo se zaustavili, napravili kratku pauzu te fotografirali.  U 15.50 sati uputili smo se prema selu Smiljan. Dolaskom u Smiljan, posjetili smo Memorijalni centar „Nikola Tesla“ Smiljan koji se sastoji od povijesnih i novosagrađenih objekata. Uz lokalno stručno vodstvo zaposlenih u Memorijalnom centru, obišli smo rodnu kuću Nikole Tesle i okolne zgrade te smo se upoznali s njegovim doprinosom svijetu kakav imamo danas. Upoznali smo se s slikom, riječju i zvukom sa životnim putom i genijalnošću velikog izumitelja, a povijesna događanja koja prate njegov život utkani su u lentu vremena. Zatim smo posjetili i Ispitnu stanicu, koja predstavlja repliku Teslina laboratorija. Pojedini učenici imali su priliku i okušati se u eksperimentima, što smo, također, zabilježili fotografijama. U 18.30 sati bio je povratak te smo u 21 sati stigli u Rijeku.