Živa knjižnica-DA za poštivanje različitosti i toleranciju
Autor: Koraljka Mahulja-Pejčić, 20. 10. 2023.

Učenici 5.a i 5.b razreda sudjelovali su u radionici kojom smo obilježili Dan bijelog štapa. U prvom dijelu sudjelovali su na predavanju pod nazivom Živa knjižnica- NE sudimo ljude po koricama. Na predavanju su učenici upućeni u život i funkcioniranje slijepih i slabovidnih osoba te su naučili kako pristupiti takvim osobama u svakodnevnim situacijama.

U drugom dijelu radionice učenici su se stavili u poziciju osobe koja ne vidi te pokrivenih očiju, drugim osjetilima doživjeli prostor oko sebe. Sedmaši koji pohađaju GOO postavili su  desetak  „stanica“, a učenici 5.r. su obilazili „stanice“  i pokrivenih očiju rješavali zadatke i savladavali prepreke.

„Stanice“ sa zadacima:

Memory od različitih materijala -osjetom/prstima dodirni  i složi par

Dotakni/pogodi-imenuj predmet-oblik- materijal

Papir-napiši svoje ime i prezime

Plastelin-oblikuj zadani oblik (srce, zvijezda….)

Slikovnica-dodirom i sluhom pogodi životinju

Pomiriši- osjetom njuha pogodi začin ili biljku

Kockice- razne oblike stavi na odgovarajuće mjesto

Hodanje sa štapom- hodanje duž hodnika

Nogomet sa loptom u šuškavoj vrećici

Probaj- osjetom okusa pogodi hranu

Učenici su vrlo zainteresirano prolazili sve „stanice“ i rado sudjelovali u aktivnostima. Uočili su koliko truda treba uložiti u svaku aktivnost te kako aktivirati druga osjetila kada su ti pokrivene oči. Osvijestili su s kojim se problemima susreću osobe koje ne vide te kako su im i najjednostavnije dnevne aktivnosti izazov koji trebaju svladati. Naučili su što znači biti tolerantan, tj. kako uvažavati različitosti, poštovati druge, ne isključivati osobu iz skupine te biti prijatelj.

Radionicu su provele profesorice Maja Hasija-Tadić, Lidija Pinterić i  Koraljka Mahulja-Pejčić