Ambasadori „Tića“ obilježili Dan odgoja bez batina
Autor: Patrik Fabijanić, 3. 5. 2016.

Ambasadori „Tića“ i naše ambasadorice  Ella Švaljek i Laura Vidović su 28. travnja 2016. godine obilježili Međunarodni dan odgoja bez batina (30.04.) u sklopu kojeg su održane aktivnosti u Dječjem domu „Tić“ Rijeka.

Obilježavanje Međunarodnog dana odgoja bez batina pokrenula je organizacija EPOCH-USA 1998. godine, a od 2009. godine aktivno ga obilježavaju i u „Tiću“ i to kroz različite aktivnosti kojima nastoje upozoriti na neprimjerenost tjelesnog kažnjavanja, zalažu se za odbacivanje opcije tjelesnog, ali i drugih oblika ponižavajućeg kažnjavanja i promoviraju pozitivno roditeljstvo.

Kako bi ambasadori „Tića“ aktivno promišljali o ovoj temi, sudjelovali su u interaktivnoj edukativnoj radionici o tjelesnom kažnjavanju djece. U prvom dijelu radionice učenici su kroz otvorenu raspravu potaknuti na razmišljanje o tome što je tjelesno kažnjavanje, koje su njegove posljedice, koliko je djece izloženo tjelesnom kažnjavanju te na izražavanje stava o tome je li tjelesno kažnjavanje opravdano.

U drugom dijelu radionice, u malim grupama, učenici su detaljnije proradili pojedino područje i izradili dio power point prezentacije. Na kraju aktivnosti, svi dijelovi su složeni u jednu power point prezentaciju na temu tjelesnog kažnjavanja, kroz koju su zajednička razmišljanja pojedini ambasadori prezentirali ostalim ambasadorima, ali i predstavnicima medija. Kroz ovu aktivnost je omogućeno djeci da izraze vlastita razmišljanja i osjećaje vezano za tjelesno kažnjavanje te su informirani o štetnosti tjelesnog kažnjavanja.

Ambasadorice Ella i Laura će prezentaciju predstaviti na Vijeću učenika te stečena znanja prenijeti učenicima naše škole. Prezentacija je u prilogu dostupna svima, a želja ambasadora je potaknuli roditelje na razmišljanje o učinkovitijim i primjerenijim načinima discipliniranja djece promovirajući pozitivno roditeljstvo.